O canyoningu

Jen vy a nedostupná krajina, jen jedna cesta dovnitř a jedna cesta ven, jen vaše schopnosti a vybavení. Nic víc, nic míň. Poznáte nádherná místa, kde jen tak někdo nebyl. To všechno je canyoning.

Adrenalin není to nejdůležitější. Podstatná je příroda.

Canyoning je relativně mladý přírodní sport, který vznikl ve Francii. Jedná se o prostup koryty horských říček, potoků a úzkých soutěsek a to vždy ve směru jeho toku, tedy shora dolů. Na dně kaňonu během staletí voda vymodelovala a připravila řadu překážek, jejichž překonávání je ta hlavní zábava a vzrušení. Při canyoningu se tedy kombinuje slaňování skalních stěn a vodopádů, plavávání tůněmi s křišťálově čistou vodou, prodírání se mezi obřími ohlazenými balvany, skákání do hlubokých tůní s ledovou vodou, sjíždění přírodních tobogánů a skluzavek, ale hlavně to celé je o nádherné přírodě a zákoutích, která jsou očím běžného turisty skryta.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Adrenalin není to nejdůležitější. Podstatná je příroda.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Stupně obtížnosti.

Kam za canyoningem?

Bohužel se v České republice nenachází žádný oficiální kaňon. Nejsou zde vhodné podmínky, hory či vodopády.Úplně nejbližší kaňony se nachází v Rakousku. Asi nejkrásnější oblastí v Evropě je španělské pohoří Sierra de Guara. Další krásné kaňony je možné najít ve Slovinsku, Švýcarsku, Itálii či Francii. Mimo Evropu nalezneme úžasné kaňony např. v USA, Chile, Ekvádoru, Číně, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Naši databázi kaňonů naleznete zde.

Proč zrovna canyoning?

Je to okouzlující zážitek z přírodní krásy, která není jen tak běžně dostupná. Odehrává se v „mikrosvětě“ soutěsky, který ničím nerušená modelovala voda celé věky. Skalní architektura, hra světla a stínu, často unikátní vegetace, nikým nerušený klid. Ale nejen to. Canyoning má daleko širší dosah. Je to sportovní činnost, vyžadující určitou tělesnou zdatnost a odvahu, je ovšem přístupná každému zdravému člověku. Canyoning vyžaduje jistou inteligenci, procvičuje racionální myšlení, smysl pro samostatné jednání a zodpovědnost. Pomáhá překonávat vnitřní zábrany, posiluje sebevědomí a také týmového ducha.
CO Spartak Hluk - O canyoningu - Drsné začátky v Provensálsku.